Ochrona danych

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, które dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Nawigacja

Domowe Hospicjum

Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych
przy parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu


 

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest i nie przez to, co ma, lecz czym dzieli się z innymi”

  Jan Paweł II

 

Domowy Wolontariat Hospicyjny działa w naszej parafii już od trzech lat.

Misją naszego wolontariatu jest bezinteresowny udział w realizacji wszechstronnej pomocy człowiekowi ciężko choremu, by mógł godnie żyć do naturalnej śmierci. Wspieramy rodziny w trudnym okresie odchodzenia bliskiej im osoby oraz w czasie żałoby.

Jesteśmy zespołem kilkunastu osób opiekującym się chorym i jego rodziną działającym w imieniu Kościoła, utożsamiającym się z Kościołem, jego celami, formami działania oraz środkami realizacji tych celów. A celem domowego wolontariatu hospicyjnego jest pomoc w zaspokajaniu potrzeb chorych objętych opieką, jak również wspieranie, w miarę możliwości, rodzin chorych. Jesteśmy wspólnotą ludzi dobrej woli, których łączy troska o nieuleczalnie chorych.

Nie zastępujemy osobie chorej rodziny, ale pomagamy jej w codziennych czynnościach, w rozwiązywaniu problemów opiekuńczych i dbamy o chwile wytchnienia dla najbliższych.

Jesteśmy przede wszystkim obecni by wysłuchać potrzeb osoby cierpiącej, by pomóc opanować ból i lęk, towarzyszymy choremu i umacniamy go w przekonaniu że „życie chrześcijanina zmienia się, ale się nie kończy”.

W czasie naszej posługi byliśmy obecni przy odchodzeniu do domu Ojca szesnastu osób w stanie terminalnym (nowotworowym). Opiekujemy się na dzień dzisiejszy czterema osobami chorymi oraz trzema rodzinami , które pozostają w żałobie.

Spotykamy się w ostatni poniedziałek miesiąca na mszy świętej z kazaniem, a po niej w kawiarence na wspólnej herbacie podczas, której mamy wygłoszoną przez Księdza konferencję formacyjną. W czasie spotkania wymieniamy uwagi, spostrzeżenia i bolączki, które nam towarzyszą jak również radości i dobre zdarzenia dotyczące przede wszystkim posług, a także nas samych. Tworzymy grupę, w której odnajdujemy sens gestu charytatywnego wynikającego przede wszystkim z naszej natury, w której realizujemy samych siebie.

 

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca mamy dyżur w domu katechetycznym, gdzie można przyjść zgłosić chorego, samemu porozmawiać lub zainteresować się motywacją naszego posługiwania i wstąpienia do grona wolontariuszy.

 

Jeżeli zatem ktoś czuje potrzebę współdziałania i współdzielenia się sobą z innymi to bardzo serdecznie zapraszamy do podjęcia posługi w naszym Wolontariacie.

 

Menu duchowe

bibliabrewiarzminutacytatswieci

kancelaria

msze

spowiedz

Kancelaria czynna
Poniedziałek 9.00-12.00 oraz 16.00-18.00
Wtorek 9.00-12.00 oraz 16.00-18.00
Środa 9.00-12.00 oraz 16.00-18.00
Czwartek 9.00-12.00
Piątek 9.00-12.00

Msze św. w niedziele:
18.30 (sobotni wieczór),
w niedzielę: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 (dla dzieci), 12.30, 15.00, 18.30, Nieszpory 17.45

W tygodniu:
6.45, 7.30 (pogrzebowa), 8.00, 18.30

Sakrament Pokuty
Codziennie podczas Mszy św.
W sobotę od godz. 17.00 do 18.30
W niedzielę 15 minut przed Mszą św. dla tych, którzy nie mogli skorzystać z tego sakramentu w tygodniu.

Protokoły przedślubne
spisywane są w czwartki w godz. 19.00-20.00